VIMMO PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKA

Problematika převodu bytů do osobního vlastnictví - prohlášení vlastníka a vymezení bytových a nebytových jednotek

Jaké je rozdíl mezi osobním a družstevním vlastnictvím?

Pokud je byt v osobním vlastnictví, jste jako majitel bytu uvedeni v katastru nemovitostí, s tím jsou spojené výhodnější možnosti financování takového bytu a určitá volnost při rozhodování ohledně úprav, užívání bytu, ale i jeho pronajímání. Byt v družstevním vlastnictví je stále majetkem právnické osoby – družstva – a Vy jste „pouze“ členy družstva s právem užívání. Tato problematika se však netýká pouze družstev ale i podílového spoluvlastnictví. V tomto případě nejsou jasně vymezené jednotlivé bytové nebo nebytové jednotky v nemovitosti, ale každý vlastní pouze podíl na celé nemovitosti. Po zpracování všech dokumentů jsou jednotky jasně vymezené a v listu vlastnictví je uvedeno, např. že pan Novák vlastní ve výlučném vlastnictví bytovou jednotku A v nemovitosti Nová ulice 24. 

Jaký je postup převodu bytů?

Jedná se o administrativně a časově náročnou činnost. Našim klientům se snažíme tento proces co nejvíce usnadnit a jsme jim k dispozici po celou dobu zpracování všech dokumentů. Z potřebných listin se jedná především o sepsání prohlášení vlastníka nemovitosti včetně podrobných plánů nemovitosti, kdy dojde k jasnému vymezení jednotlivých bytových i nebytových jednotek včetně příslušného podílu na společných částech nemovitosti. Toto prohlášení vlastníka se předloží k přezkoumání příslušnému katastrálnímu úřadu, pokud jsou veškeré dokumenty v souladu s požadavky příslušného katastrálního úřadu, dojde k provedení vkladu. Po vymezení všech jednotek je možné převést byty do osobního vlastnictví smlouvou o převodu bytů.

Celý proces zahrnuje ještě mnoho dílčích činností včetně založení společenství vlastníků jednotek a s tím spojených administrativních úkonů jako např. zpracování domovního řádu, nastavení nových evidenčních listů a fungování domu včetně poradenství se zabezpečením nemovitosti a likvidace původního bytového družstva. V rámci našich služeb můžeme být však nápomocni i u úprav stávajících prohlášení vlastníka nemovitosti nebo jen při samostatném založení společenství vlastníků jednotek a zpracování stanov. 

Proč zvolit naši společnost pro zpracování převodu bytů?

Naše společnost má již mnohaleté zkušenosti s převody bytů do osobního vlastnictví nebo vymezování jednotek v rámci podílového spoluvlastnictví v rámci celé České republiky. Jsme jednou z menších firem na trhu s nemovitostmi, díky tomu jsme vždy s každým klientem v osobním kontaktu a můžeme se každému věnovat s patřičným zaujetím a péčí. Jsme schopni navázat úzkou spolupráci a vyhovět všem individuálním potřebám našich klientů, kdy často dochází až k přátelským vazbám a zůstáváme s našimi zákazníky v kontaktu i po dokončení celého procesu. 

REFERENCE

Ročně pomáháme našim klientům převést (vymezit) bytové jednotky a založit SV napříč celou Českou republikou. 

Kompletní zpracování proběhlo např. v těchto domech: 

Matice školské, České Budějovice; Jar. Haška 1514 - 1516, České Budějovice; M. Horákové 18, České Budějovice; Lnáře; Prachatická 15, České Budějovice; Českobratrská, Český Krumlov; J. Opletala 25-27, České Budějovice; J. Opletala 45-47, České Budějovice; M. Horákové, České Budějovice; Vlašimská 269, Benešov u Prahy;  Puklicova 24-28, České Budějovice. 

Odkazy

http://www.portalsvj.cz/

https://www.radceprosvj.cz/